Conferință SOFR la Iași: „Sfânta Liturghie – izvorul vieții”

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 28, 2020

Părintele arhimandrit i-a inviat pe toți cei prezenți la o un moment de bucurie și meditație prilejuit de acest cuvânt duhovnicesc. Tema propusă s-a axat pe Euharistie, ea fiind izvorul vieții noastre, iar Euharistia și Biserica reprezintă centrul parohiei, al satului sau orașului de unde oamenii își iau puterea de a mai călători prin viață. După ce părintele a explicat momentele Sfintei Liturghii, a urmat o serie de întrebări venite din rândul publicului cu privire la anumite nelămuriri și neclarități referitoare la viața și tainele creștinului ortodox.

În decursul anului, SOFR Iași va continua seria de întâlniri și cuvinte duhovnicești, întrucât prin astfel de întâlniri putem comunica mai bine și ne putem pregăti pentru întâmpinarea lui Dumnezeu, așa cum afirma și părintele Nicodim Petre: „întâlnirea dintre oameni este o pregătire a întâlnirii cu Dumnezeu”. (Daniela Anchidin)