Vizite arhierești în Protopopiatul Hârlău. Al șaptelea copil al preotului Ionuț Găină a primit Taina Botezului

Arhiepiscopia Iașilor Martie 25, 2019   Autor: Tudorel Rusu

Prima oprire a Mitropolitului Moldovei și Bucovinei a fost la Parohia Prăjeni, păstorită de preotul Ioan Hârja, unde a fost săvârșită Sfânta Liturghie arhierească. Cu acest prilej, ierarhul a adresat și cuvânt de învățătură, în care a subliniat faptul că omul se poate vindeca sufletește doar în biserică: „În cazul bolilor noastre sufletești, pentru a fi vindecate, e necesar să mergem la spitalul duhovnicesc, care este Biserica. În spitalul duhovnicesc - Sfânta Biserică, Îl găsim pe Dumnezeu, o găsim pe Maica Domnului, îl găsim pe preot. Dumnezeu este Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre; Dumnezeu, Doctorul cel mare, ne oferă medicamentul rugăciunii, al postului, al smereniei, al metaniilor, al cinstei, al corectitudinii și, prin toate acestea, cu ajutorul lui Dumnezeu, omul se poate vindeca de bolile sale sufletești”.

În cadrul slujbei a avut loc și o hirotonie, cea a diaconului Antonio Rafael Ungureanu, pe seama Parohiei „Sfântul Arhidiacon Ștefan” - Frunziș, Protopopiatul Iași 3.

Tot duminică, IPS Părinte Teofan a vizitat Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” - Miletin, păstorită de preotul Constantin Luchian, unde a ținut un scurt cuvânt de învățătură și a împărțit copiilor și credincioșilor prezenți iconițe.

Taina Botezului pruncului Onufrie

Slujba încreștinării pruncului Onufrie, cel de-al șaptelea copil al familiei preotului Ionuț Găină din Parohia Văleni-Deal, Protopopiatul Hârlău, a adus bucurie atât părinților și rudelor, cât și întregii comunități, Sfânta Taină fiind oficiată de IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

La slujba Botezului au participat, alături de familie, preoţi şi colegi de-ai părintelui și enoriaşi. Nu a lipsit din soborul slujitor protoiereul Protopopiatului Hârlău, părintele Victor Pâslariu.

La final, IPS Părinte Teofan i-a oferit în dar pruncului Onufrie o Sfântă Scriptură, pentru a-i fi călăuză şi ajutor în viaţa de creştin.